Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü
Mekânsal Planlama
Genel Müdürlüğü

TÜRKİYE-HOLLANDA (WİTTENBURG) KONFERANSI YEDİNCİ TOPLANTISINA KATILIM SAĞLANDI

19 Nisan 2019
TÜRKİYE-HOLLANDA (WİTTENBURG) KONFERANSI YEDİNCİ TOPLANTISINA KATILIM SAĞLANDI

Türkiye ve Hollanda Dışişleri Bakanları eş başkanlıklarında kapsamlı bir istişare mekanizması olan "Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansları"nın Yedincisi 11 Nisan 2019 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam kentinde gerçekleştirilmiştir.

Yedinci Toplantı için oluşturulan 6 adet Çalışma Grubundan biri olan “Yaşanabilir Şehirler Çalışma Grubu” ülkemiz adına Bakanlığımız Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilmiştir.

Konferans’ta, iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından yapılan açılışın ardından iki ülkenin ilgili Bakanlık ve Kurumlarından heyetler arasında çalışma grubu toplantıları yapılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Amsterdam Metropoliten Çözümler Enstitüsünde gerçekleştirilen Çalışma Grubu toplantısına Hollanda tarafından İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanlığı, Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığı ve Amsterdam Belediyesinden temsilcilerin yanısıra toplantının gerçekleştirildiği Enstitüden de katılımcılarla görüşmeler yapılmıştır.

Toplantı kapsamında Genel Müdür Yardımcıları A. Nazan Yılmaz ve Ronald Wormgoor tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından iki taraf yetkililerince iki ülkenin mekânsal planlama yaklaşımları, kentleşme gündemlerinde öne çıkan konular, bütüncül, katılımcı kentleşme politikaları, kentlerin iklim değişikliğinin etkilerine ve afetlere dayanıklılığı, kentsel tasarım ve kent parkları, bisiklet yolları, sıfır atık ve döngüsel ekonomi konularında sunumlar yapılmış, deneyimler paylaşılmış ve fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır