Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü
Mekânsal Planlama
Genel Müdürlüğü

“ÖRNEK İMAR UYGULAMALARI PROJESİ” İLK OLARAK MERAM’DA TAMAMLANDI

13 Kasım 2018
“ÖRNEK İMAR UYGULAMALARI PROJESİ” İLK OLARAK MERAM’DA TAMAMLANDI

KOP Eylem Planı kapsamında planlı alanlarda kentsel gelişim ve dönüşümün sağlanması amacıyla yapılan Örnek İmar Uygulamaları Projesi Türkiye’de ilk olarak Meram’da tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Meram Belediyesince, Yaylapınar, Kaş ve Uhud Mahallelerinde 3.7 milyon m²’lik alanda yapılan ‘Örnek İmar Uygulamaları Projesi’ iki yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanarak bölgede uzun yıllardır süregelen mülkiyet problemleri sonlandırıldı. Bu kapsamda organize edilen projenin kapanış toplantısı ve tapu dağıtım töreni Meram da gerçekleştirildi. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Usta, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Güney ve KOP Başkanı İhsan Bostancı katıldı.

 

Toplantı; KOP Başkanı İhsan Bostancı, Meram Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Güney ve Genel Müdürümüz Yavuz Erdal Kayapınar’ın konuşmalarının ardından, Genel Müdürlüğümüz Arsa ve Arazi Düzenleme Şube Müdürü İlhan Altınok’un proje sunumu ve tapu dağıtım töreniyle sonlandı.

 

Bakanlığımız ile Meram Belediyesince, Meram ilçesi Yaylapınar, Kaş ve Uhud Mahallelerinde gerçekleştirilen uygulama ile bu bölgede yaşayan 1100 vatandaşımız imarlı parsellerine kavuşmuştur.  Proje sonucunda; 1141 adet imarlı arsa üretilmiş, bölgenin ihtiyacı olan kamusal ve sosyal alanlar ayrılmıştır. Ayrılan bu alanlar içerisinde 8 adet dini tesis alanı, 6 adet eğitim tesis alanı, 4 belediye hizmet alanı, 3 resmi kurum alanı, 2 adet sağlık tesisi,  2 adet kültürel tesis alanı,  2 adet spor tesis alanı ve 17 adet yeşil alan bulunmaktadır.


Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır