Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü
Mekânsal Planlama
Genel Müdürlüğü

KORUMA ODAKLI KIRSAL ALAN PLANLAMASI MODELİ UYGULAMASI VE KÖYLERDE YÖRESEL ÖZELLİKLER VE İHTİYAÇLAR DAHİLİNDE YAPILAŞMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ PROJESİ DANIŞMA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

27 Aralik 2018
KORUMA ODAKLI KIRSAL ALAN PLANLAMASI MODELİ UYGULAMASI VE KÖYLERDE YÖRESEL ÖZELLİKLER VE İHTİYAÇLAR DAHİLİNDE YAPILAŞMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ PROJESİ DANIŞMA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kırsal alanların koruma odaklı planlama ve yapılaşmasının sağlanması için Bakanlığımız ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ile 2017 yılının Temmuz ayında imzalanan protokol doğrultusunda yürütülen “Koruma Odaklı Kırsal Alan Planlaması Modeli Uygulaması ve Köylerde Yöresel Özellikler ve İhtiyaçlar Dâhilinde Yapılaşma Koşullarının Belirlenmesi Projesi” nihai aşamaya gelmiştir.

Proje kapsamında; yerleşme sınıflaması modeli oluşturularak ülkemizdeki kırsal, yarı-kırsal yerleşme sınıfları belirlenmiş; koruma odaklı kırsal alan planlama modeli geliştirilerek pilot seçilen Kocaeli-Kartepe-Maşukiye, Aydın-Söke-Güllübahçe ve Sivas-Gürün-Karadoruk yerleşmelerinde uygulanmış; yine 3 pilot yerleşmede kırsal tasarım rehberleri hazırlanmış; kırsal yerleşmelerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dâhilinde yapılaşma koşulları belirleme çalışmaları yapılmış ve bu çalışmaların uygulamasına yönelik kılavuz ve mevzuat taslakları üretilmiştir.

Bu doğrultuda yapılan çalışmaların sunulması ve hazırlanan taslak ürünlerin ilgili paydaşlarla müzakere edilmesi, görüş ve önerilerin alınması için akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları Sivil Toplum Örgütleri ve yerel yönetimlerden temsilcilerinin katılımıyla 26 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da Danışma Toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıda Bakan Yardımcısı Sayın Fatma VARANK ve İstanbul Ticaret üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim BAZ tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından proje yürütücüsü akademisyenler tarafından sunuşlar yapılmış ve ardından düzenlenen panel ile katılımcılardan alınan görüş ve öneriler doğrultusunda değerlendirilmelerde bulunulmuştur.

Toplantı sonuçlarına göre nihai hale getirilecek olan çalışmalar sonucunda köy tasarım rehberlerinin hazırlanmasına yönelik kılavuzun yayımlanması ve başta Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuat düzenlemelerinin yapılması sonrasında kırsal alanlarda yapılacak olan uygulamalarda Bakanlığımız yerel idarelere yol gösterecek olan düzenlemeleri hayata geçirmiş olacaktır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır