Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü
Mekânsal Planlama
Genel Müdürlüğü

KENTSEL TASARIM SEMİNERİ YAPILDI

03 Nisan 2018
KENTSEL TASARIM SEMİNERİ YAPILDI

Cumhuriyetimizin 100 üncü yılına hazırlanmak ve aynı zamanda “Yaşanabilir Çevre ve Kimlikli Mekânlar” oluşturmak stratejisi doğrultusunda, Şehir 2023 Proje çalışması başlatılmıştır. Sayın Müsteşar Yardımcımız Refik TUZCUOĞLU Başkanlığında ve Genel Müdürlüklerin koordinasyonunda yürütülen “Şehir 2023 Projesi”, çevreye duyarlı, insan odaklı, modern mimari teknikleri kullanılarak özgün ve kimlikli şehirlerin planlaması ve tasarlanması için çeşitli vizyon projelerini yürütmektedir.

Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünce yürütülen Kentsel Tasarım Rehberleri Projesi ile her şehrin tarihi ve özgün mimari dokusuna uygun “Kentsel Tasarım Rehberleri” nin hazırlanmasına ilişkin genel çerçevenin belirlenmesi ve rehberlerin bu konuda yol gösterici olması amaçlanmaktadır.

Bu çalışmalar ışığında hazırlanan “Yerel Yönetimler İçin Kentsel Tasarım Rehberi Hazırlama El Kitabı” ise ülkemizde yerel yönetimlerce kentsel tasarım rehberlerinin hazırlanması ve uygulanmasına yönelik adımları özetlemektedir. Bu el kitabının kimlikli şehirlerin oluşturulmasında yerel yönetimlerimize oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir.

Kentsel tasarımın planlama ve uygulamadaki etkinliğinin artırılması için Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ ve birçok Büyükşehir ve İl Belediye Başkanlarının katılımıyla 13.02.2018 tarihinde Ankara Green Park Otel'de yerel yönetimlere yönelik "Kentsel Tasarım Semineri" gerçekleştirilmiştir.

Programda Açılış Konuşmaları; Sayın Bakan Mehmet ÖZHASEKİ ve Sayın Müsteşar Yrd. Refik TUZCUOĞLU tarafından yapılmıştır. “İnsan, Şehir ve Medeniyet” konulu sunum Sayın Prof. Dr. Saadettin ÖKTEN, “Kentsel Tasarım Kavramı, Gelişimi ve Yeni Yaklaşımlar” ve “Kentsel Tasarım Teorileri, İlkeleri, Politikaları ve Programları” sunumları Sayın Prof. Dr. Güzin KONUK, “Mevzuatımız ve Planlama Sürecinde Kentsel Tasarım Projeleri ve Rehberleri” ve “Kentsel Tasarım Projeleri ve Tasarım Rehberlerinin Kurumsallaşması” konulu sunumları Sayın Feridun DUYGULUER tarafından yapılmıştır.

Seminere katılarak bilgi ve deneyimlerini bizler ile paylaşan değerli hocalarımıza, tüm belediye başkanlarımıza, idarecilerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Yerel Yönetimler İçin Kentsel Tasarım Rehberi Hazırlama El Kitabı ile Seminer Açılış Konuşmalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://webdosya.csb.gov.tr/db/mpgm/icerikler/kt-rehber--hazirlama-el-k-tabi-kasim-2017-20180322122217.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=m1jc9DMB35A

 

 

 

 

 

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır